Ewangelia na dziś
Czwartek - 18 kwietnia
Św. Ryszard Pampuri, J 6,44-51

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ DO PORTUGALII I SANTIAGO DE COMPOSTELA

FATIMA – ALJUSTREL – MIRA DE AIRE – BATALHA – ALCOBACA – NAZARE – LIZBONA – MAFRA – SINTRA – CABO DA ROCA – PORTO – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTEL

| TERMIN: 24.09. – 01.10.2024 r.

| CENA: 2600 PLN + 600 EUR/os. (przy grupie 49 os.)
| Zapisy wraz z wpłatą zaliczki w wysokości 500 zł u Ks. Pawła, te.668 354 809

| WOLNYE MIEJSCA: brak miejsc

| PROGRAM:

Dzień 1: 24.09.2024 r. Kraków (Balice) – Porto (Sa carneiro) – Fatima
Zbiórka na lotnisku w Krakowie-Balicach o godzinie 05:20. Wylot do Porto o godzinie 07:20. Przylot do Portugalii o godzinie 12:40 z przesiadką we Wiedniu. Przejazd do Fatimy. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

Dzień 2: 25.09.2024 r. Fatima – Valinhos – Aljustrel – Grutas de Mira de Aire
Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami św. Franciszka, św. Hiacynty oraz siostry Łucji. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do Valinhos – miejsca sierpniowych objawień maryjnych oraz do Loca do Cabeço, gdzie pastuszkom objawił się Anioł Portugalii. Następnie wizyta w wiosce Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji. Czas wolny na indywidualną modlitwę w Sanktuarium. Po południu przejazd do Grutas de Mira de Aire. Ta rozległa podziemna grota odkryta została 1974 roku i po 30 latach badań, prac oczyszczających oraz zainstalowaniu oświetlenia udostępniona została dla zwiedzających. Poruszając się po rozległym podziemnym systemie korytarzy oraz komnat podziwiać możemy imponujące formacje naciekowe w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Niektóre z nich przybierają niecodzienne kształty, mające swoje nazwy. Spotkać możemy tu m. in. Chiński Kapelusz, Organy, Meduzę czy Wrota Piekieł. Ponadto znajduje się tu kilka rozległych naturalnych komnat (Wielka Sala czy Czerwony Pokój). Wewnątrz groty panuje stosunkowo wysoka temperatura 17 °C. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

Dzień 3: 26.09.2024 r. Batalha – Alcobaca – Nazaré
Śniadanie. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejedziemy do Alcobaca, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria. Kościół i klasztor były pierwszymi budowlami gotyckimi w Portugalii. Opactwo znajduje się na liście Pomników Narodowych, a ze względu na swoje artystyczne i historyczne znaczenie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazaré, uroczej, niewielkiej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Będzie czas na odpoczynek na malowniczej plaży bądź na spróbowanie rybnych przysmaków miasteczka. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg w Fatimie.

Dzień 4: 27.09.2024 r. Lizbona
Śniadanie. Przejazd do stolicy Portugalii – Lizbony. Zwiedzanie dzielnicy Belém położonej nad samą rzeką Tag. To stąd wyruszały portugalskie karawele, w tym słynny Vasco da Gama na wyprawę do Indii. Czasy odkryć geograficznych pamięta Wieża Belem, niegdyś strzegąca dostępu do portu, a niesamowity Pomnik Odkrywców zbudowany został na 500-lecie śmierci księcia Henryka Żeglarza. Następnie – największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Kościół Hieronimitów wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd do centrum miasta. Spacer przez najstarszą dzielnicę Lizbony Alfamę. Wąskie uliczki, białe ściany i czerwone dachy pamiętają czasy sprzed trzęsienia ziemi w 1755 roku, kiedy niszczycielski żywioł zniszczył większą cześć portugalskiej stolicy. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, gdzie urodził się najsłynniejszy portugalski święty, a następnie wizyta na słynnych lizbońskich punktach widokowych. Przejście przez dzielnicę Baixa i na Plac Rossio: czas wolny. Powrót do hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg.

Dzień 5: 28.09.2024 r. Mafra – Sintra – Cabo da Roca
Śniadanie. Przejazd do Mafry, niewielkiej miejscowości ze słynnym pałacem królewskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wizyta w bazylice i pałacu z którego uciekał ostatni król Portugalii po rewolucji w 1910 roku. Następnie przejazd do Sintry – romantycznego miasta ukrytego pośród wzgórz. Od wieków od lizbońskiego zgiełku uciekała tutaj cała bohema, artyści, arystokraci i królowie. Lasy Sintry są zielone przez cały rok, a dzięki niezwykłemu mikroklimatowi temperatury są dużo niższe niż w stolicy. Czas wolny, a następnie przejście do jednego ze słynnych pałaców. Na koniec dnia przejazd na Cabo da Roca. Jest to najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Jest to skalisty cypel z latarnią morską, wznoszący się na 140 m ponad falujący Atlantyk, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Czas wolny na podziwianie widoków na klify. Powrót wieczorem do Fatimy. Obiadokolacja i nocleg. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

Dzień 6: 29.09.2024 r. Porto
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu w Fatimie. Przejazd do Porto, zwanego miastem niezwyciężonym, siedzibą biskupów i najważniejszym miastem północnej części kraju. Barokowe kamienice skrywają niejedną tajemnice tego kupieckiego miasta, którego życia toczy się wokół rzeki Douro oraz słynnych winiarni wina Porto. Zwiedzanie miasta, m.in. żelaznego mostu Ludwika I, przepięknego dworca kolejowego Sao Bento wyłożonego słynnymi portugalskimi kafelkami azulejos, ociekającego złotem kościoła św. Franciszka oraz portowej dzielnicy Ribeira, wpisanej na listę UNESCO. Czas wolny w centrum miasta. Następnie popołudniowy rejs po rzece Douro z przepięknymi widokami na miasto oraz magazyny wina porto. Na zakończenie dnia degustacja słynnego, słodkiego wina, które od dziesięcioleci jest symbolem Porto. Przejazd do hotelu w okolicach Bragi. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7: 30.09.2024 r. Santiago de Compostela
Śniadanie. Następnie przejazd do Santiago de Compostela. Zwiedzanie miasta, do którego rokrocznie dociera tysiące
pątników z całego świata. W planie przede wszystkim Katedra i nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego, apostoła i pielgrzyma. Poza tym przejdziemy przez wszystkie place katedralne, zobaczymy rektorat Uniwersytetu, szpital królów katolickich. Następnie czas wolny w tym przepięknym mieście pełnym pielgrzymów. Powrót do Bragi, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8: 01.10.2024 r. Braga – Porto (Sa Carneiro) – Kraków (Balice)
Wczesne śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko w Porto. Wylot do Polski o 06:00. Przylot do Krakowa o godzinie 13:20 z przesiadką we Frankfurcie. Zakończenie pielgrzymki.

CENA ZAWIERA:
* przelot lotem rejsowym, opłaty lotniskowe, bagaż zasadniczy 23 kg i mały bagaż podręczny 8 kg
* transport autokarem na terenie Portugalii i Hiszpanii;
* zakwaterowanie: 7 noclegów – hotele min. 3* w pok. 2-os, 3 osobowym;
* wyżywienie: 2 x dziennie: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje (wino, woda);
* ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
* system audio-guide, wraz z słuchawkami;
* koszty realizacji programu: bilety wstępu, przewodnicy lokalni;
* opłaty za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz opłaty za Turystyczny Fundusz Pomocowy
* opiekę pilota
* podatek VAT

CENA NIE ZAWIERA:
* ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 3 % wartości imprezy lub 6% * wartości imprezy (zwyżka za choroby przewlekłe);
* transferu autokarem z/na lotnisko w Polsce;
* wydatków własnych;
* ubezpieczenia od chorób przewlekłych – 100 PLN;
* dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 EUR/osoby.

Ks. Wikariusz Opublikowane przez: