Ewangelia na dziś
Piątek - 08 listopada
Bł. Jan Duns Szkot, Łk 16,1–8

Komunia Święta

Zasady przygotowania dzieci do przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej
w parafii św. Stanisława B.M. w Sosnowcu

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii już tradycyjnie od początku jej istnienia odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę maja. W tym roku szkolnym będzie to miało miejsce 4 maja 2024 r. o godzinie 11.30
Przygotowującymi są przede wszystkim rodzice, dalej katecheci w szkole oraz kapłan w parafii. Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej stawia przed dziećmi i ich rodzicami pewne zadania do zrealizowania:
– Uczestnictwo w katechezie szkolnej
– Znajomość katechizmu i wiedzy zgodnie z programem nauczania w klasie drugiej
– Obecność na Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej
– Udział w katechezach i spotkaniach liturgicznych w parafii.
– Potwierdzenie przyjęcia Chrztu Świętego z parafii chrztu dziecka

Do Pierwszej Komunii Świętej dzieci przystępują w klasie II szkoły podstawowej. Aby mogły przyjąć godnie ten sakrament przechodzą szereg przygotowań. W tym działaniu bardzo ważna jest rola rodziców, ich zadaniem jest tak przygotować dzieci by zarówno prezenty jak i przyjęcie komunijne nie przysłoniło tego, co jest najważniejsze – wejście dziecka do pełnego uczestnictwa w Eucharystii, która jest wyrazem całej Wspólnoty Kościoła.

Spotkania liturgiczne w kościele mają przygotować i nauczyć dzieci uczestnictwa w pełnym wymiarze Sakramentu Eucharystii. Służą temu celowi spotkania w parafii i próby ceremonii liturgicznej. Zapoznanie się z poszczególnymi częściami liturgii eucharystycznej pozwoli dziecku skupić się na tym, co dzieje się wokół, tym samym uważniej wysłuchać słów wypowiadanych przez kapłana.

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dziecka i całej rodziny. Dziecko bowiem staje się pełnoprawnym członkiem kościelnej wspólnoty. Jest to przeżycie duchowe, liturgiczne. Dlatego w parafiach ustala się jednakowe stroje liturgiczne zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek, tak, by ta liturgiczna i duchowa uroczystość nie przemieniła się w rewię mody.

Zanim dziecko przystąpi do sakramentu musi się nauczyć nie tylko przebiegu całej uroczystości, ale przede wszystkim powinno się zapoznać z treścią podstawowych modlitw. Katecheta w szkole pomaga w nauczeniu się poszczególnych modlitw i sprawdza ich znajomość u dzieci dokonując odpowiedniej adnotacji w Dzienniczku Dziecka Pierwszokomunijnego.

Najważniejszym zadaniem rodziców jest bycie przy dziecku, wspieranie go w częstych rozmowach o uroczystości, o jej przebiegu, a przede wszystkim o właściwym znaczeniu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice powinni dawać przykład wiary swoim dzieciom przez wypełnianie praktyk religijnych – modlitwę i uczestnictwo w liturgicznym spotkaniu Eucharystycznym jakim jest coniedzielna Msza Święta. Same słowa w tym zakresie mogą nie wystarczyć. W rozmowach z dzieckiem sprawić by ono rozumiało jak ważne jest to wydarzenie nie tylko dla dziecka i rodziny, ale i dla całej wspólnoty, którą jest Kościół. Jest to też doskonała okazja, aby z dzieckiem nawiązać głębszy kontakt, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Rodzice powinni wiedzieć, że to z jakim nastawieniem dziecko przyjmuje Ciało Chrystusa, w dużej mierze będzie zależeć od nich samych i od nich zależy przyszłość wiary ich dziecka. Ważne jest, aby sami odpowiedzieli sobie na pytanie, co chcieliby przekazać dziecku w tak ważnym dla niego dniu. Dlatego rodzice powinni towarzyszyć swojemu dziecku w całym etapie przygotowania do tej uroczystości, ale także i później podjąć odpowiedzialność za kształtowanie wiary dziecko co najmniej do jego pełnoletniości.

Zapowiedzią takiej postawy podjęcia się odpowiedzialności za kształtowanie wiary swoich dzieci jest Biały Tydzień. Nazwa Białego Tygodnia nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to nowo ochrzczeni przez następny tydzień nosili białe szaty. Biała szata oznacza stan łaski, niewinność. Biały tydzień w sposób widzialny przypomina nam o tym, że powinniśmy pamiętać, o tym, aby ten stan łaski trwał nie tylko w czasie tej wielkiej uroczystości, ale przez całe życie dziecka, a później człowieka dojrzałego.

Odpowiednie przygotowanie dziecka zmniejsza stres i rozwiewa obawy przed spowiedzią, dlatego uczestnictwo w tym przygotowaniu jest ważne ma swój właściwy sens.
Obecnie przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i Spowiedzi Świętej dotyczy nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. Realizuje się to przez uczestnictwo w szkolnej katechezie, w spotkaniach z kapłanem przygotowującym dzieci w parafii i uczestnictwie w próbach liturgicznych w ostatnich tygodniach poprzedzających dzień tej uroczystości. Od rodziców wymaga się większego zaangażowania w sprawy wiary, w systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej w nabożeństwach liturgicznych związanych z poszczególnymi okresami roku liturgicznego.
Wszystkim rodzinom, które będą przeżywały tę jakże piękną uroczystość swoich dzieci życzymy wytrwałości w przygotowaniach, ale i Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej Maryi w religijnym wychowaniu swoich dzieci.

RAMOWY HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ

• Wrzesień – nabożeństwo rozpoczynające przygotowanie
• Październik – nabożeństwa różańcowe
• 5 października g. 11.30 – poświęcenie Różańców
• 8 grudzień g. 17.00 – poświęcenie medalików
• Styczeń – wizyta duszpasterska – kolęda
• 2 luty g. 17.00 – Msza Święta z poświęceniem świec
• 25 marzec g.17.00 – udział w szkolnych rekolekcjach – poświęcenie modlitewników
• Kwiecień – nabożeństwo przygotowujące do pierwszej spowiedzi św. i rachunek sumienia